ГоловнаТехнологіїТрафаретний друк на тканині
Трафаретний друк на тканині Трафаретний друк на тканині

Трафаретний друк (шовкографія) - спосіб нанесення зображення на різні типи поверхонь за допомогою трафаретної  форми, крізь яку фарба проникає на запечатуваний матеріал. Шовкографії, як способу друку, вже більше 2000-х тисяч років. Вважається, що технологія виникла ще в Стародавньому Китаї. «Шовкографія», як назва походить в 1907 році, після виданого патенту під назвою Silk screen printing - «друк шовковим ситом». У сучасному світі трафаретний друк вважається одним з найбільш поширених і технологічних способів друку, який охоплює найрізноманітніші сфери застосування. У цій статті мова піде про трафаретний друк в індустрії виготовлення одягу.

Технологія

Шовкографія - це вид трафаретного друку, в якій для виготовлення друкарської форми використовують, так звані сітки, виготовлені зі спеціального поліефірного або поліамідного (нейлон) моноволокна з частотою в 4-400 ниток / см і товщиною 40-500мкм. Пропускні елементи безпосередньо на сітці формують фотохімічним способом. Для цього сітку попередньо натягують на раму, потім покривають спеціальною рідкою фотоемульсією. У звичайному стані фотоемульсія змивається водою. Далі друкована форма проходить стадію експонування УФ-випромінюванням, за рахунок чого фотошар полімеризується і не змивається водою, крім області, яка не піддалася опроміненню (закриття зображенням позитиву). Після цього фотошар з неопромінених ділянок змивають і вони стають друкованими елементами.

Сам друк проводиться спеціальними поліуретановими ракелями, проводячи ними по верхній стороні сітки (трафарету). Фарба, після проведення ракелем, дозовано проходить крізь ділянки сітки, де немає фотоемульсії. Для друку можна використовувати різні типи фарб: водні, пластизольні і ін. Зображення можна наносити в кілька шарів, однакового або різних кольорів. Шар фарби може бути від 10мкм до 1мм і більше з вражаючою криючою здатністю і яскравістю кольору. Також існує можливість використання різних спецефектів - блискітки, об'ємний друк, імітацію оксамиту або гуми.

Після друку фарба зазвичай закріплюється шляхом запікання гарячим повітрям. Для цього зазвичай використовують тунельну сушку.

Переваги

1. Найвища швидкість друку в галузі

2. Мінімальна собівартість друку при великих тиражах

3. Можливість друку різних спецефектів

4. Високі надійність і довговічність обладнання

5. Низький термін окупності бізнесу

6. Висока стійкість друку до зовнішніх впливів

Недоліки

1. Брудне виробництво, яке вимагає великих площ

2. Велика кількість супутнього обладнання

3. Необхідність наявності досвідченого персоналу

4. Високі стартові вкладення в бізнес

5. Недоцільність друку малих тиражів

Поширеність

На сьогоднішній день способом шовкографії друкується абсолютна більшість всіх футболок, майок, толстовок в світі. Висока швидкість і низька собівартість друку великих тиражів залучає велику кількість людей, яким необхідно друкувати велику кількість простих зображень. Продукція, виготовлена цим методом має високу конкурентну спроможність на ринку за рахунок низької ціни і хорошої якості. Маючи хороше обладнання і досвідчений персонал, ви зможете виробляти якісні речі за привабливою для клієнтів ціною, в кількості що обчислюється тисячами штук в день. Ці переваги і зробили шовкографію настільки популярною в світі.